Aşure Tarifi

Sosyal paylaşım ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

Aşure Tarifi

Tam kıvamında, çok lezzetli aşure tarifi sizi bekliyor. Aşure nasıl yapılır? Adım adım bu tarifte anlatıyoruz.

  • 90 dk
  • 15 Kişilik
  • Orta

Malzemeler

  • Üzeri İçin

Açıklama

Paylaş

Aşure deyince aklımıza paylaşmak, dağıtmak, sevindirmek gelir pek çoğumuzun. Muharrem ayında Aşure Günü’nü bize ikram olarak gönderen Rabbimize hamd oldun. Bu günde pek çok güzel olay olmuştur. Bunları sıralasak uzun sürer. Aslında bu günde neden aşure dağıtırız biraz ona değinmek isterim. Aşure çorbası Huh Aleyhisselamın tufandan kaçan gemisinde, yanına aldığı yiyeceklerin bitmesi ve en son kalan her şeyin birleştirilerek pişirilmesi sonucu ortaya çıkmış.

Hicri takvimin başlangıcı olarak biliyoruz Muharrem ayını. Aslında bu özel güne Aşure ismi arapçadan geçmiş, arapçada 10 AŞERE demekmiş. Yani muharremin 10’u anlamında. Sonra isim zamanla değişerek bu günkü halini almış. Bu güzel günde paylaşmak ve dağıtmak müstehap olduğu için aşureyi yapıp dağıtmışız. Muharrem ayımız ve Aşure günümüz mübarek olsun. Sevgiyle kalın…


Malzemeler

Kaç Kişilik?
1.5 su bardağı Buğday
1 çay bardağı Nohut
1 çay bardağı Kuru Fasulye
1.5 çay bardağı sarı Kuru Üzüm
1 yemek kaşığı Pirinç
1 su bardağı tuzsuz Badem
10 tane Kuru Kayısı
1 rendelenmiş Portakal Kabuğu
3 su bardağı toz Şeker
1 adet Elma
2 adet çubuk Tarçın
15 tane Karanfil
Üzeri İçin
Antep Fıstığı
Ceviz
Nar
Toz Tarçın

Nasıl Yapılır?

1
Tamam

Bir gece önceden buğdayı yıkayıp 1-2 saat soğuk suda bekletin. Beklettiğiniz suyu döküp buğdayı iyice yıkayın. Üzerine 2 litreye yakın su koyup 45 dakika kaynatın. Sabaha kadar bu suyu çekip daha çabuk pişecektir.

2
Tamam

Nohut ve kuru fasulyeyi geceden ıslatın, sabah ayrı ayrı haşlayın. Haşladığınız suları mutlaka dökün.

3
Tamam

Kuru üzüm ve kayısıyı kaynar suda 15-20 dakika bekletin. Kayısıları minik minik doğrarsanız çok daha iyi olur.

4
Tamam

Tuzsuz bademi yarım saat kaynar suda bekletin ve kabuklarını soyun. 1 portakalın kabuğunu rendeleyin. Ama beyaz kısmını rendelemeyin, beyaz kısmı acı olur.

5
Tamam

Hazırlıklarımızı yaptık, şimdi pişirme işlemine geçelim. Geceden 45 dakika pişirdiğimiz buğdayın üzerine, 18 bardak kaynar su koyun. Bir elmaya (yeşil elma daha iyi olur) karanfilleri saplayın. Buğday kaynamaya başlayınca karanfilli elmayı, çubuk tarçınları ve pirinci ilave edin. 20 dakika pişirin. Aşurenin koyuluk kıvamına göre bu aşamada isteğe bağlı kaynar su (soğuk su konulmaz) ekleyebilirsiniz. (ben 2 bardak ekledim)

6
Tamam

20 dakika sonunda, bademi, nohutu, fasulyeyi, portakal kabuğu rendesini ve bir fiske tuzu ekleyip 10 dakika arada karıştırarak pişirin. Ocağın başından ayrılmayın, arada bir karıştırmazsak dibi tutar.

7
Tamam

10 dakika sonunda üzümü, kayısıyı, şekeri ilave edin. Karanfilli elmayı ve çubuk tarçınları içinden çıkarın. 7-8 dakika daha pişirin. Şeker tadı az ise biraz daha ilave edin.

8
Tamam

Aşureyi yarım saat bekletip daha sonra kaselere paylaştırın. Kaselerdeyken bir yarım saat daha bekleyin ve üzerini süsleyin.
Afiyet olsun...

Sizin için SeçtiklerimizKarnabahar mücveri tarifi, karnabahar mücveri nasıl yapılır
önceki
Karnabahar Mücveri Tarifi
Fırında etli biber dolması tarifi
sonraki
Fırında Etli Biber Dolması Tarifi
Karnabahar mücveri tarifi, karnabahar mücveri nasıl yapılır
önceki
Karnabahar Mücveri Tarifi
Fırında etli biber dolması tarifi
sonraki
Fırında Etli Biber Dolması Tarifi

Yorum Ekle